מיגרנה בילדים 18.04.2024

מטבוליזם טריפטופן, מיקרוביום המעי ומיגרנה בילדים

כיצד מערכות ביולוגיות אלו עשויות להשפיע על התפתחות מיגרנה בילדים ואילו סמנים ביולוגיים עשויים להיות שימושיים באבחנה?

כאב ראש בילדים (אילוסטרציה)

הפתוגנזה הלא ברורה של מיגרנה בילדים מציבה אתגרים אבחוניים משמעותיים. מחקר זה מבקש להבהיר כיצד מערכות ביולוגיות אלו עשויות להשפיע על התפתחות מיגרנה בילדים ולזהות סמנים ביולוגיים שימושיים.

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת The Journal of Headache and Pain, החוקרים שאפו לבחון את הקשר בין המיקרוביום של המעי, מטבוליזם טריפטופן ומיגרנה בילדים, במטרה לזהות סמנים ביולוגיים אבחנתיים אמינים למצב זה.

המחקר נערך תוך שימוש בנתונים ממסד הנתונים של Gmrepo כדי לנתח את הרכב המיקרוביוטה של המעי של 33 ילדים עם מיגרנות ו-42 נבדקים בריאים, כולם מתחת לגיל עשר. החוקרים השתמשו בשיטות כמו אינדקס שאנון (Shannon index), אינדקס סימפסון (Simpson index), ניתוח קואורדינטות עיקריות (principal coordinates analysis) ומבחן סכום מדרג של וילקוקסון (Wilcoxon rank-sum test).

יתר על כן, החוקרים השוו ריכוזי פלזמה של מטבוליטים של טריפטופן בין 51 ילדים בעלי מיגרנה ו-120 בריאים בני גילם מתחת לגיל 18, תוך שימוש בבדיקות אימונוסורבנטיות (immunosorbent) עם צימוד אנזימטי וניתוחים סטטיסטיים שונים (linear discriminant analysis effect size, ridge regression, random forest).

מתוצאות המחקר עולים הבדלים משמעותיים במיקרוביום של המעי וברמות המטבוליטים העיקריים של טריפטופן בילדים עם מיגרנות. יש לציין כי היתה ירידה מובהקת בחומצה קינורנית (kynurenic acid) (p < 0.001) ועלייה בסרוטונין (serotonin) (p < 0.05) וחומצה כינולינית (quinolinic acid) (p < 0.001) בקרב הסובלים ממיגרנה. היחס בין חומצה קינורנית לחומצה כינולינית הראה דיוק אבחנתי גבוה (שטח מתחת לעקומה 0.871) עם רגישות של 86.3% וסגוליות של 83.3%.

החוקרים סיכמו כי שינויים במיקרוביום של המעי ובמטבוליזם הטריפטופן קשורים קשר הדוק למיגרנה בילדים. הם מציעים שפרופילים מיקרוביאליים ומטבוליטים אלה יכולים לשמש כלי אבחון יעילים לזיהוי מצב זה אצל ילדים.

מקור:

Liu J, Xi K, Zhang L, Han M, Wang Q, Liu X. Tryptophan metabolites and gut microbiota play an important role in pediatric migraine diagnosis. J Headache Pain. 2024 Jan 5;25(1):2. doi: 10.1186/s10194-023-01708-9. PMID: 38177986; PMCID: PMC10768287.

נושאים קשורים:  מיגרנה בילדים,  מיקרוביום המעי,  מטבוליזם טריפטופן,  סמנים ביולוגיים אבחנתיים,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו