כאב ראש פוסט-טראומטי 18.03.2024

האם ניתן לנבא כאב ראש פוסט טראומטי בילדים לאחר זעזוע מוח?

במחקר נבדק האם חלבוני דם שזוהו בזמן ההתייצגות במיון יכולים לשמש כסמנים לחיזוי סיכון לכאב ראש פוסט-טראומתי לאחר זעזוע מוח בילדים. הנה התוצאות

במחקר פרוספקטיבי החוקרים התמקדו בכאב ראש פוסט טראומטי (PTH), התסמין החריף והמתמשך הנפוץ ביותר בילדים לאחר זעזוע מוח. מאחר שלא קיימות שיטות עדכניות לחזות אילו ילדים יסבלו מכאבי ראש אלה, המחקר נועד למצוא סמנים בדם שנלקחו תוך 48 שעות מרגע הפציעה ולחזות אילו ילדים נמצאים בסיכון לכאב ראש פוסט-טראומטי מתמשך בשבועיים שלאחר הפציעה.

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Neurosurgery: Pediatrics, החוקרים שאפו לגלות אם חלבוני דם כלשהם, שזוהו בזמן ההתייצגות במיון, יכולים לשמש כסמנים לחיזוי סיכון לכאב ראש פוסט-טראומתי שבועיים לאחר הפציעה. כאב ראש פוסט-טראומתי הוגדר לפי ההנחיות הקליניות ככאב ראש חדש או כזה שהחמיר בהשוואה למצב טרם הפציעה.

החוקרים איתרו 82 ילדים בגילאי 8-17 אשר אושפזו בבית החולים המלכותי לילדים במלבורן, אוסטרליה, עקב זעזוע מוח. גיל הילדים הממוצע היה 12.78 שנים, כאשר 70% היו בנים.

בתחילה, 80% הראו תסמינים של כאב ראש פוסט-טראומתי חריף במיון, ולאחר מעקב של שבועיים, כשליש (טווח 8-16 ימים) חוו כאב ראש פוסט-טראומטי.

החוקרים דגמו דם נימי מהילדים באמצעות מכשיר Mitra Clamshell, ולאחר מכן ניתוח ביצעו ניתוח פרוטאומיקה לא ממוקד (untargeted proteomics analysis) על ידי שימוש ב-DIAי(data-independent acquisition).

מתוצאות המחקר עולה שמתוך 907 חלבונים שזוהו, אף אחד לא יכול להצביע באופן צפוי על הסיכון לכאב ראש פוסט-טראומטי מתמשך בשבועיים שלאחר הפציעה. בעוד שחלבונים כגון Hemoglobin subunit zetaי(HBZ), cystatin B (CSTB), beta-ala-his dipeptidase (CNDP1), hemoglobin subunit gamma-1 (HBG1), ו-zyxinי(ZYX) היו קשורים באופן חלש לכאב הראש הפוסט-טראומתי, הם לא חזו באופן משמעותי את התמשכות המצב (עלייה של עד 7% בקבוצת המחקר למרות ערכי Benjamini-Hochberg adjusted p values לא מובהקים).

החוקרים סיכמו כי אין סמן ספציפי של חלבון בדם שיכול לחזות את הסיכון לכאב ראש פוסט-טראומתי מתמשך בילדים לאחר זעזוע מוח תוך 48 שעות מההתייצגות במיון. הדבר מדגיש את הצורך הדחוף בגילוי סמנים ביולוגיים חדשים בדם הקשורים לכאב ראש פוסט-טראומתי כדי לשפר את הניהול הקליני של זעזוע מוח בילדים.

מקור:

Fan F, Babl FE, Swaney EEK, Hearps SJC, Takagi M, Emery-Corbin SJ, Dagley LF, Yousef J, Parkin GM, Rausa VC, Anderson N, Fabiano F, Dunne K, Seal M, Davis GA, Attard C, Anderson V, Ignjatovic V. Capillary blood protein markers of posttraumatic headache in children after concussion. J Neurosurg Pediatr. 2024 Mar 8:1-9. doi: 10.3171/2024.2.PEDS23551. Epub ahead of print. PMID: 38457794.

נושאים קשורים:  כאב ראש פוסט-טראומטי,  זעזוע מוח,  סמני חלבון בדם נימי,  סמנים ביולוגיים מנבאים,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו