פיברומיאלגיה של נעורים 04.03.2024

פיברומיאלגיה של נעורים: בין מגבלה תפקודית ליכולת גופנית

במחקר הוערך הקשר בין מגבלה תפקודית שדווחה על ידי מטופלים לבין מדדים של יכולת גופנית במתבגרים עם פיברומיאלגיה של נעורים. הנה המסקנות

פיברומיאלגיה (אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת PAIN, החוקרים ביקשו להעריך את הקשר בין רמות הכושר הגופני לבין מגבלה תפקודית והפרעות כאב אצל מתבגרים עם פיברומיאלגיה של נעורים.

החוקרים איתרו 321 מתבגרים (גיל ממוצע 15.14, 85.2% נשים) עם פיברומיאלגיה של נעורים, תוך התמקדות בעוצמת הכאב, עייפות, חומרת הסימפטומים, מגבלה תפקודית והפרעות כאב, לצד ביצועיהם בשתי משימות כושר: מבחן הצעד של הרווארד (Harvard step test) להערכת הכושר האירובי ומבחן הליכה של 6 דקות (מבחן סיבולת תת מקסימלית פשוט).

המחקר בוצע במהלך במהלך הערכה ראשונית למחקר קליני. המשתתפים השלימו משימות כדי להעריך את הכושר האירובי והסיבולת שלהם. החוקרים ניתחו גם את הקשר בין הערכות כושר אלו לבין מדדים מדיווחים עצמיים על מגבלה תפקודית והפרעות כאב באמצעות מתאמים דו משתנים וניתוחי רגרסיה היררכיים.

מתוצאות המחקר עולה כי למתבגרים עם פיברומיאלגיה של נעורים יש יכולת אירובית וסיבולת גופנית נמוכה יותר. עם זאת, רמות הכושר הגופני הללו היוו רק חלק קטן מהשונות במגבלה התפקודית ובהפרעות כאב, מה שמצביע על כך שמדדים מדיווחים עצמיים של עשויים לשקף באופן הדוק יותר קשיים בהתמודדות עם תסמינים במהלך פעילות גופנית מאשר חוסר יכולת גופנית ממשית.

החוקרים סיכמו כי בעוד שליקויים בכושר גופני ניכרים בנוער עם פיברומיאלגיה של נעורים, לליקויים אלה יש השפעה מינימלית על מגבלה תפקודית מדווחת והפרעות כאב. זה מדגיש את הצורך בהערכות מדויקות ויסודיות יותר של כושר גופני וסיבולת כדי לבחון את היעילות של התערבויות שיקום שמטרתן לשפר את התפקוד הגופני באוכלוסיה זו.

מקור:

Gibler RC, Peugh JL, Pfeiffer M, Thomas S, Williams SE, Beasley K, Bonnette S, Collins S, Beals-Erickson SE, Ounpuu S, Briggs M, Stinson JN, Myer GD, Kashikar-Zuck S; FIT Teens Trial Study Group. Associations between patient-reported functional disability and measures of physical ability in juvenile fibromyalgia. Pain. 2024 Mar 1;165(3):589-595. doi: 10.1097/j.pain.0000000000003040. Epub 2023 Aug 25. PMID: 37624912; PMCID: PMC10894309.

נושאים קשורים:  פיברומיאלגיה של נעורים,  יכולת אירובית,  סיבולת פיזית,  מגבלה תפקודית,  הפרעות כאב,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו