תחלואת לב 24.01.2024

אופיואידים נקשרו עם סיכון קרדיווסקולרי מוגבר

מטופלים שקיבלו מרשם לאופיואידים הראו סיכון מוגבר לתחלואה קרדיווסקולרית בהשוואה למי שלא קיבלו טיפול זה. מינונים גבוהים נקשרו עם סיכון גבוה יותר

אופיואידים (צילום: אילוסטרציה)
אופיואידים (צילום: אילוסטרציה)

אופיואידים במרשם עדיין נפוצים כיום וזאת על אף הנזקים הידועים הקשורים למנת יתר של טיפול זה. עם זאת, הידע בנוגע לתחלואה הקשורה לטיפול ללא מנת יתר לוקה בחסר.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת The Journal of Pain, החוקרים בדקו את הקשר בין קבלת מרשם לאופיואידים לבין תחלואה קרדיווסקולרית (CVD). לצורך כך, החוקרים השתמשו בנתונים מה-Veterans Aging Cohort Study, עוקבה פרוספקטיבית ארצית של חיילים ארה"ב משוחררים עם/ ללא אבחנה של נגיף הכשל החיסוני האנושי (HIV) המטופלים במסגרת Veterans Health Administration.

בקריטריוני ההכללה עמדו משתתפים ללא חשיפה קודמת/ חשיפה מינימלית לאופיואידים במרשם, ללא הפרעת שימוש באופיואידים וללא מחלה קשה שנה לאחר תאריך תחילת המחקר (תקופת בסיס המחקר).

החוקרים ביררו חשיפה לאופיואידים במרשם במשך שלוש שנים לאחר תקופת הבסיס באמצעות נתוני הנפקה של בית מרקחת חוץ-אשפוזי. הבירור ל-CVD החל בתום תקופת בירור החשיפה לאופיואידים, אשר נקבעה עד לתקרית הראשונה של CVD, תמותה, או 30 בספטמבר 2015. החוקרים השתמשו במודלי רגרסיית הסיכונים הפרופורציונליים של קוקס עם שקלול באמצעות ציוני נטייה לטיפול עם אופיואידים לצורך הערכת הסיכון ל-CVD.

מנתוני החוקרים עולה כי מתוך סך של 49,077 חולים, 30% טופלו עם אופיואידים; הגיל החציוני היה 42 שנים, 97% היו גברים, 49% היו שחורים ו-47% מעשנים פעילים. שכיחות של יתר לחץ דם, סוכרת, עישון פעיל, דיכאון והפרעת שימוש באלכוהול וקוקאין היתה גבוהה יותר בחולים שקיבלו אופיואידים לעומת אלה שלא, אך היה איזון מיטבי באמצעות שקלול.

בנוסף נמצא כי שיעורי היארעות ה-CVD שאינם מתוקננים לכל 1,000 שנות אדם היו גבוהים יותר בקרב אלה שקיבלו אופיואידים לעומת אלה שלא: 17.4 (רווח בר-סמך של 95% 16.5-18.3) לעומת 14.7 (רווח בר-סמך של 95% 14.2-15.3). אנליזות מתוקננות הדגימו כי אלה שקיבלו אופיואידים לעומת מי שלא הראו סיכון מוגבר ל-CVD (יחס סיכונים מתוקנן 1.16; רווח בר-סמך של 95% 1.08-1.24).

לסיכום, ממצאי החוקרים מדגימים כי אופיואידים במרשם נקשרים עם היארעות מוגברת של CVD, מה שהופך את האופיואידים לגורם סיכון בר שינוי ל-CVD.

מקור:

The Association of Prescribed Opioids and Incident Cardiovascular Disease. Minhee L. Sung, Svetlana K. Eden, William C. Becker, Stephen Crystal, Meredith S. Duncan, Kirsha S. Gordon, Robert D. Kerns, Suman Kundu, Matthew Freiberg, Kaku A. So-Armah, E. Jennifer Edelman. The Journal of Pain. Available online 27 November 2023

נושאים קשורים:  אופיואידים,  תחלואה קרדיווסקולרית,  גורמי סיכון קרדיווסקולריים,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו