כאב ראש פוסט-טראומטי 09.10.2023

היפרסנסיטיביות סנסורית ונכות הקשורה לכאב ראש פוסט-טראומטי

ממחקר שפורסם לאחרונה עולה כי בקרב מטופלים עם כאב ראש פוסט-טראומטי, רגישות לאור, אלודיניה והיפראקוזיס קשורים באופן ישיר לנכות הקשורה לכאב ראש

כאב ראש (אילוסטרציה)

קרוב לשליש מהמטופלים עם פגיעה מוחית עקב טראומה מדווחים על כאב ראש הנמשך שלושה חודשים לאחר הפציעה. מחקרים קליניים ומודלים אשר בוצעו בבעלי חיים הדגימו שיעורים גבוהים של אלודיניה ופוטופוביה בקרב נבדקים עם כאב ראש פוסט-טראומטי. עדיין לא ברור לחלוטין כיצד הגברה תחושתיות משפיעה על נכות הקשורה לכאב ראש פוסט-טראומטי.

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת The Journal of Headache and Pain, ביקשו החוקרים לבחון האם היפרסנסיטיביות סנסורית תורמת לנכות הקשורה לכאב ראש, בקרב חולים עם כאב ראש פוסט-טראומטי.

במחקר זה התבססו החוקרים על מדגם חתך של חולים ממסד הנתונים American Registry for Migraine Research database, אשר כלל נבדקים עם כאבי ראש חדשים/ מחמירים לאחר פגיעת ראש (2016-2020). מחקר זה מהווה ניתוח משני של הנתונים. במחקר זה נבחן הקשר בין רגישות חושית וציוני ממד להערכת נכות על רקע מיגרנה (Migraine Disability Assessment scores), וזאת באמצעות שאלונים.

משתנים אפשריים כללו מאפיינים של איסוף נתונים (אתר מחקר ושנה), מאפיינים קליניים הקשורים לכאבי ראש ומאפיינים כלליים (תדירות כאבי ראש, אבחון מיגרנה, היסטוריה של התעללות, מין, גיל, ציוני סימפטומים קוגניטיביים ורגשיים) ותסמינים סנסוריים (אור, קול ורגישות למגע). המדגם הסופי כלל סך של 193 נבדקים (גיל חציוני: 46, 83.4% נשים [161/193).

תוצאות המחקר הדגימו כי מדד Migraine Disability Assessment scores היה בטווח של 0-260 (חציון: 47). המודל הסופי כלל אלודיניה, היפראקוזיס, רגישות לאור, מספר הימים עם כאבי ראש בחודש, היסטוריה של התעללות, חרדה ודיכאון, חוסר תפקוד קוגניטיבי וגיל (R2 = 0.43).

עלייה של נקודה אחת בציון אלודיניה תאמה לעלייה של 3% בנכות הקשורה לכאב ראש (רווח בר-סמך 95%: 0-7%, P=0.027), עלייה של עשירית נקודה בציון הרגישות לאור התאימה לעלייה של 12% בנכות הקשורה לכאב ראש (3-25%, P=0.002) ועלייה של נקודה אחת בציון ההיפראקוזיס התאימה לעלייה של 2% בנכות (0-4%, P=0.016).

מתוצאות מקר זה עולה כי בקרב מטופלים עם כאב ראש פוסט-טראומטי, רגישות לאור, אלודיניה והיפראקוזיס קשורים באופן ישיר לנכות הקשורה לכאב ראש. תסמינים של הגברה חושית תורמים ככל הנראה למוגבלות הקשורה לכאב ראש פוסט-טראומטי וראויים לחקירה מתמשכת של הפוטנציאל שלהם כסמני מחלה ומטרות לטיפול.

מקור:

Martindale, C, Presson, AP, Schwedt, TJ, Brennan, KC, Cortez, MM. Sensory hypersensitivities are associated with post-traumatic headache-related disability. Headache. 2023; 63: 1061-1069. doi:10.1111/head.14604

נושאים קשורים:  כאב ראש פוסט-טראומטי,  הגברה חושית,  נכות הקשורה לכאב ראש,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו