סיאטיקה 01.10.2023

היעילות של TESIs בחולים עם סיאטיקה חריפה

במחקר נמצא כי הזרקה אפידורלית דרך נקב מצמצמת צריכת אופיואידים בחולים עם סיאטיקה חריפה והטיפול גם הוביל הוביל לשיפור מובהק בכאבי הרגליים של החולים בהשוואה לטיפול הרגיל

הזרקת אפידורל (אילוסטרציה)

הזרקת סטרואידים אפידורלית דרך נקב (TESIs: Transforaminal epidural steroid injections) היא טיפול נפוץ לחולים הסובלים מסיאטיקה. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת The Clinical Journal of Pain, מטרת החוקרים היתה להעריך את היעילות של TESIs בחולים עם סיאטיקה חריפה (<8 שבועות).

לצורך כך, החוקרים ערכו מחקר בשני בתי חולים בהולנד, במסגרתו הקצו באקראי את המשתתפים (n=141)  לטיפול רגיל ול- TESI של 1 מיליליטר מתילפרדניזולון במינון 40 מיליגרם/מיליליטר ובתוספת 1 מיליליטר של 0.5% Levobupivacaine (התערבות 1); או לטיפול רגיל והזרקה אפידורלית דרך-נקב של 1 מיליליטר 0.5% Levobupivacaine ו-1 מיליליטר NaCl 0.9% (התערבות 2); או לטיפול רגיל אשר כלל משככי כאבים פומיים, עם או ללא פיזיותרפיה (ביקורת).

התוצאים הראשוניים המשותפים היו עוצמת כאב הגב והרגליים, התפקוד הגופני וההתאוששות, כפי שנמדדו לאורך מעקב של שישה חודשים.

מתוצאות החוקרים עולה כי בין הקבוצות לא נצפו הפרשי ממוצעים מובהקים בתוצאים הראשוניים המשותפים במהלך תקופת המעקב, למעט מבחינת כאבי רגליים, בהשוואה בין קבוצת ההתערבות הראשונה ובין הביקורת (-0.96 , רווח בר-סמך של 95% -1.83 עד -0.09).

מבחינת התוצאים השניוניים נמצאו הבדלים מובהקים בין הקבוצות בכל הנוגע לשביעות הרצון מהטיפול ומהניתוח, אך רק בעת השוואה בין קבוצת ההתערבות השנייה לביקורות. אנליזות פוסט-הוק הדגימו הבדל מובהק בתגובה (שיפור של 50% בכאבי הרגליים [כן/לא]) בין קבוצת ההתערבות הראשונה לבין קבוצת הביקורת לאחר שלושה חודשים. בנוסף נמצא כי המטופלים משתי קבוצות ההתערבות השתמשו בפחות אופיואידים.

לסיכום, למעט השפעה מובהקת סטטיסטית לכך כי הטיפול עם TESI הוביל לשיפור בכאבי הרגליים של חולים הסובלים מסכיאטיקה חריפה בהשוואה לטיפול רגיל, לא נצפו הבדלים בתוצאים הראשוניים המשותפים. עם זאת, נראה כי זריקות אפידורליות דרך נקב נקשרות עם שיעור נמוך יותר של שימוש באופיואידים. החוקרים מציינים כי ממצא זה מצדיק את המשך המחקר בנושא.

מקור:

Ter Meulen, Bastiaan C. MD*,†,‡; van Dongen, Johanna M. PhD†,‡; Maas, Esther‡; van de Vegt, Marinus H.§; Haumann, Johan PhD∥; Weinstein, Henry C.*; Ostelo, Raymond†,‡. Effect of Transforaminal Epidural Corticosteroid Injections in Acute Sciatica A Randomized Controlled Trial. The Clinical Journal of Pain ():10.1097/AJP.0000000000001155, August 29, 2023. | DOI: 10.1097/AJP.0000000000001155

נושאים קשורים:  סיאטיקה,  סטרואידים,  הזרקת סטרואידים אפידורלית,  אופיואידים,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו