כאב נוירופתי 28.06.2021

טיפול במתדון בכאב נוירופתי בעקבות פלקסופתיה ברכיאלית נאופלסטית

היעילות והבטיחות של מתדון פומי נבחנה במסגרת טיפול בכאב נוירופתי בחולים עם פלקופתיה ברכיאלית נאופלסטית. הנה התוצאות

מתדון. אילוסטרציה

העצבים המרכיבים את מקלעת הזרוע מקורם בעצבי עמוד השדרה הצרוויקאלים (C5-C8) והטוראקלי הראשון (T1), והם מעצבבים את השרירים והעור בחזה, בכתפיים, בזרוע ובאמה. פציעות מקלעת הזרוע יכולות להתרחש כתוצאה מטראומה או דלקת בכתף.

גידולים ממאירים יכולים לגרום לפלקסופתיה ברכיאלית נאופלסטית (NBP), כאשר כאב נוירופתי עקשני הינו התסמנין השכיח ביותר במצב זה.

מתדון הוא אופיואיד סינתטי עם יעילות גבוהה כאגוניסט לקולטנים אופיואידים, וההשפעה המעכבת שלו על N-methyl-D-aspartate - NMDA - יכולה לסייע בשיכוך כאב. יחד עם זאת, יש לבחון את היעילות והבטיחות של מתדון פומי במסגרת טיפול בכאב נוירופתי בעקבות NBP.

במסגרת המחקר נבחנו שלושה מקרים של מטופלים אשר אובחנו עם NBP ללא גרורות במוח או בעמוד השדרה הצרוויקאלי. המאפיינים הקליניים של המטופלים נותחו באופן רטרוספקטיבי. באף מקרה לא היתה אינדיקציה לניתוח בשל מחלה מתקדמת וכל המטופלים קיבלו טיפול עם קרינה אשר השפעתו לא היתה מספקת, בטרם טופלו עם מתדון. כל שלושת המטופלים אשר השתתפו בו סבלו מכאבים נוירופתיים ונוציספטיבים. מתן מתדון לטיפול בכאב עקשני התבצע באמצעות שיטת ה-stop-and-go.

תוצאות המחקר הראו כי דירוג נומרי של הכאב (NRS) הופחת בכל המקרים ולא נרשמו תופעות לוואי חמורות. החוקרים ציינו כי למטרת שיכוך כאב, מטופלים עם NBP יכולים לקבל טיפול ניתוחי, קרינתי או עם חסימת הולכה עצבית, אך טיפולים אלה לעתים אינם יעילים.

על פי החוקרים, מתדון הדגים לאחרונה השפעה טובה יותר מפנטניל במסגרת טיפול בכאב נוירופתי אצל חולים עם סרטן ראש-צוואר, ולפי הממצאים שלהם במחקר זה, מתדון עשוי להיות אפקטיבי עבור מטופלים עם NBP.

החוקרים סיכמו כי על אף שיש לבצע מחקר נוסף בתחום על מנת לבסס את המסקנות, התוצאות אשר התקבלו במחקר הצביעו על כך שייתכן ומתדון פומי יוכל לשמש כמשכך כאב בטוח עבור מטופלים עם כאב נוירופתי בשל NBP.

מקור:

Yoshinobu Matsuda et. al (2021) Journal of Palliative Care DOI: https://doi.org/10.1177/08258597211016564

נושאים קשורים:  מחקרים,  טיפול פליאטיבי,  כאב נוירופתי,  מקלעת הזרוע,  מתדון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות