כאב 01.09.2020

הפוטנציאל של LSD כחומר משכך כאבים ברמות מינון נמוכות

מחקר קליני בחן מחדש את הפוטנציאל של LSD כחומר משכך כאבים גם ברמות מינון תת הכרתיות שאינן צפויות לייצר השפעות נפשיות עמוקות

חומצה ליסרגית דיאתילאמיד (LSD) היא נגזרת של אלקלואיד של ארגוט, בעלת תכונות פסיכדליות והשפעות מוכרות על כאב מתמשך. מחקרים קליניים בשנות ה-60 וה-70 הראו כי טיפול במינונים מלאים של LSD בקרב חולים סופניים הוא בעל השפעות משככות כאבים עמוקות, אולם קו מחקר זה ננטש ונעלם לאחר שהחומר נרשם כסם מסוכן האסור לאחזקה ולמחקר ברחבי העולם.

המחקר הקליני הנוכחי הוא הראשון הבוחן מחדש את הפוטנציאל של LSD כחומר משכך כאבים גם ברמות מינון נמוכות (תת-הכרתיות) שאינן צפויות לייצר השפעות נפשיות עמוקות.

24 מתנדבים בריאים קיבלו מינון יחיד של 5, 10 ו-20 מיקרוגרם LSD וכן מינון פלצבו בהזדמנויות נפרדות. בדיקת רגישות לקור (cold pressure test) נערכו 90 דקות ולאחר מכן חמש שעות לאחר מתן הטיפול, זאת כדי להעריך את הסיבולת לכאב שמעורר הניסוי.

בנוסף למבחן הסיבולת לכאב, החוקרים בחנו את רמת הדיסוציאציה ותסמינים פסיכיאטריים וכן בוצעו הערכות של סימנים חיוניים כדי לעקוב אחרי המצב הנפשי ואחרי בטיחות הנבדקים במהלך הטיפולים.

החוקרים מצאו כי מינון נמוך ביותר של 20 מיקרוגרם הגדיל משמעותית את הזמן שבו המשתתפים הצליחו לסבול חשיפה למים קרים (3 מעלות צלזיוס) והוריד את דירוג הכאב הסובייקטיבי ואת חוסר הנעימות. התרופה העלתה גם את לחץ הדם הממוצע בתוך הטווח התקין והעלתה מעט את דירוג רמת הדיסוציאציה, החרדה והסומטיזציה.

המחקר הנוכחי מספק עדות לאפקט משכך כאבים ממושך של LSD במינון נמוך מספיק כדי שלא לעבור חוויה פסיכדלית נפשית. הנתונים הנוכחיים מצדיקים מחקר נוסף על ההשפעות משככות הכאב של מינונים נמוכים של LSD באוכלוסיות מטופלים שונות.

מקור: 

Ramaekers JG, Hutten N, Mason NL, et al. A low dose of lysergic acid diethylamide decreases pain perception in healthy volunteers [published online ahead of print, 2020 Aug 25]. J Psychopharmacol. 2020;269881120940937.

doi:10.1177/0269881120940937

נושאים קשורים:  מחקרים,  כאב,  CPT,  LSD,  משככי כאבים
תגובות